Biz Avrupa’yı değil, Avrupa bizi tehdit ediyor


 


– Başkan Zelenskiy, sert kış soğuğunun başlamasıyla birliklerin doğu cephesinin bazı kısımlarında “zorlu” savunma operasyonlarıyla karşı karşıya olduğunu, ancak güneydeki güçlerin saldırıarını sürdürdüklerini söyledi. Zeenskiy, “Kış koşulları yüzünden Liman, Bahmut, Donetsk ve Avdiyivka cephelerinde savunma zorlaşıyor” dedi.


 


– Rusya Savunma Bakanlığı, bir grup Rus gazetecinin güney Zaporojye bölgesinde Ukrayna’nın İHA saldırısına uğradığını söyledi. Bakanlık, olayda Rossiya 24 devlet televizyonu muhabirinin hafif yaralandığını belirtti.


 


– Rusya’nın Karadeniz Filosuna ait bir teknenin komutanının, Ukrayna ordusunun saldırısını püskürtürken Kırım’da hayatını kaybettiği billdirildi. 


Ukrayna’nın denizden kamikaze botlarıyla saldırısını püskürtürken, Karadeniz Filosu çıkarma botlarından birinin komutanı olan Don Kazaklarından Denis Nikitin’in öldüğü, Karadeniz Kazak Birliği’nin bildirisinde duyurudu. (RBC)


 


– Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı akşam raporunda Avdiyivka ve çevresinde 22 Rus saldırısının püskürtüldüğünü söyledi. Kiev, güney Rusya’dan ateşlenen 14 saldırı insansız hava aracını ve bir X-22 seyir füzesini düşürdüğünü bildirdi.


 


– Batı basını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 20’ler Grubu (G20) liderlerine seslendiği online konuşmada “Elbette askeri eylemler her zaman bir trajedidir ve tabii ki bu trajediyi nasıl durduracağımızı düşünmeliyiz” derken, Kremlin’in tercih ettiği “özel askeri operasyon” terimini kullanmak yerine çatışmaları bir “savaş” olarak nitelendirdiğine vurgu yaptı.


 


– Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre, Finlandiya örneği takip edilerek Rusya sınırındaki kontrol noktalarının kapatılabileceğini duyurdu.


 


– G20 toplantısının ardından gazetecilere konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Putin’e “bu savaşın nihayet sona ermesi için tüm Rus birliklerini Ukrayna’dan çekmesi yönünde çağrıda bulunduğunu” söyledi. 


 


– Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Batılı ülkeleri “tembellikle” suçladı ve bunun Rusya’nın Ukrayna ile çatışmada avantaj elde etmesine yol açtığını savundu.  Pavel, “Batı’nın Ukrayna’ya verdiği destek çok yavaştı, bu da Rusya’nın karşı saldırıya iyi hazırlanmasını sağladı. Ukrayna’ya yapılan silah tedariki hala arzu edilen düzeyde değil, bu durum Ukrayna ordusu saflarındaki hayal kırıklığı ve yorgunluğu hızla arttırıyor” dedi. (MK)


 


– Politico gazetesi, Fransız bir diplomata atıfta bulunarak, AB devletlerinin mart ayına kadar Ukrayna’ya 1 milyon mermi tedarik etme yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde üçüncü ülkelerden satın almaya başlayabileceklerini yazdı.


 


– Arjantin’in yeni devlet başkanı Miley, kendisine tebrik telefonu açan Zelensky’i ülkesinde Ukrayna konulu konferans düzenlemeye davet etti.


 


– AP-NORC anket şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, ABD vatandaşlarının yarısına yakını ABD’nin Ukrayna ve İsrail’e yaptığı yardımı ‘aşırı’ buluyor. ‘Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’ya yardım etmek için yapılan bütçe harcamalarının aşırı olup olmadığı’ soruna katılımcıların yüzde 45’i ‘aşırı’ yanıtını verirken, yüzde 14’ü yardımın ‘yetersiz’ olduğunu, yüzde 38’i de yapılan yardım ‘olması gereken miktarda’ olduğu yönünde görüş bildirdi. Ankete katılanların yüzde 43’ü Gazze Şeridi’ndeki savaşta İsrail’e yapılan yardımın çok fazla, yüzde 15’i çok az, yüzde 38’i ise yeterli olduğunu belirtti. (Sputnik)


 


– Ukrayna Savunma Bakanlığı, Alman Savunma Bakanı’nın ziyareti sonrasında, Kiev’e yapılacak yeni Alman askeri yardım paketinin bir dizi Patriot sistemini içereceğini bildirdi.


 


– Kremlin, Beyaz Saray sözcüsü John Kirby’nin, İran’ın Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya balistik füzeler sağlamayı düşünebileceği yönündeki sözleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Sözcü Peskov  “Askeri-teknik işbirliği alanı da dahil olmak üzere İran’la ilişkileri geliştiriyoruz, ancak bu bilgiler hakkında yorum yapmıyoruz” dedi.


 


– St Petersburg’daki bir mahkeme, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını protesto etmek amacıyla ordu askere alma merkezine molotof kokteyli attığı gerekçesiyle 17 yaşındaki Y. B. ‘yi altı yıl hapis cezasına çarptırdı. 


 


– Nova.bg haber portalına göre Bulgar yetkililer, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’na ait, 1960-70’lerde üretilen ve  artık hizmet dışı bırakılmış 100  kadar zırhlı personel taşıyıcıyı Ukrayna’ya devretmeyi planlıyor.


 


– Polonya, 16 yabancıyı Rusya adına casusluk yapmakla, sabotaj eylemleri hazırlamakla ve Ukrayna’ya askeri teçhizat teslimatı hakkında bilgi toplamakla suçladı.


22 Kasım Çarşamba


AKŞAM BÜLTENİ


 


– Rusya Devlet Başkanı Putin çevrim içi düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin açılışında birtakım açıklamalarda bulunuyor. Çevrim içi yapılan G20 Liderler Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmasında, Ukrayna ile süren çatışmalara ve olası barış müzakerelerine değinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Elbette bu trajediyi nasıl durduracağımızı düşünmeliyiz. Bu arada Rusya’nın Ukrayna ile barış görüşmelerini hiçbir zaman reddetmediğini hatırlatmak isterim. Müzakere sürecinden çekildiğini kamuoyuna açıklayan Rusya değil, Ukrayna oldu. Üstelik bu, Rusya ile bu tür müzakereleri yasaklayan ve devlet başkanının imzasının taşıyan kararnameyle yasallaştırıldı” ifadelerini kullandı. (Sputnik)


 


– Avrupa Komisyonu Ukrayna’ya 1,5 milyar euroluk yardım dilimini serbest bıraktı. İlgili açıklama komisyon başkanı Ursula von der Leyen’den geldi. Von der Leyen 2027’ye kadar Ukrayna’ya 50 milyar euro yardım yapmayı planladıklarını söyledi.


 


– Reuters haber ajansı kasım ayında Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerinin önceki aya kıyasla 1,6 kat azalacağını yazdı. Öte yandan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov yıl sonunda bütçe açığının ilk beklentilerine göre iki kat daha düşük gerçekleşeceğini söyledi. Siluanov bütçe açığının GSMH’nin yüzde 1’i kadar beklendiğini belirtiyor.


 


– Rusya’nın en büyük sosyal medya sitesi VKontakte’ye erişimde güçlük yaşanıyor. Kommersant gazetesi hem sitenin, hem de uygulamanın sorunlu çalıştığını yazdı.


 


– Rusya’nın Ulyanovsk vilayetinde bir trenle lokomotif çarpıştı. Kazada ilk belirlemelere göre 25 kişi hafif yaralandı.


 


– Ukraynalı yetkililer İskit altınları olarak bilinen arkeolojik eserlerin ülkeye geri getirilmesi için Hollanda’daki Allard Pierson müzesiyle anlaşmaya vardıklarını duyurdu.


 


– Moskova Borsası’dan dolar akşam saatlerinde yeniden yükselişe geçti. Yüzde 0,48 değer kazanan Amerikan para birimi 88,35 rubleden işlem görüyor. Euro 96,28 ruble.


 


ÖĞLE BÜLTENİ


 


– Fox News’a konuşan Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Donald Trump’la barış planını tartışmaya hazır olduğunu, ancak “Donbass ve Kırım’ı Rusya’ya vermeyeceklerini” söyledi.


 


Fox muhabirinin Donald Trump’ın “Ukrayna sorununu 24 saatte çözeceği” iddiasını hatırlatması üzerine Zelenskiy “Onunla konuşalım ve barış için ne gibi adımlar öngördüğünü dinleyelim,” dedi.


 


Ukrayna lideri, Trump’la görüşmeye hazır olup olmadığı yönündeki bir soruya da “Evet, hazırım. Elbette. Eğer net bir barış planı varsa bunu bizimle paylaşabilir,” yanıtını verdi.


 


– Bloomberg Ajansı, Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’ya önümüzdeki 4 yıl için 20 milyar euro askeri yardım tahis etme konusunda anlaşmaya varamadığını bildiriyor. Habere plana birlik içinde en büyük itiraz yine Macaristan’dan geldi.


 


– Moskova Borsası’nda Sberbank hisseleri 2022 ocak ayından bu yana en yüksek değere ulaştı. RBC gazetesi bu sabah normal hisselerin 261,4 rubleye, ayrıcalıklı hisselerin ise 285,01 rubleye yükseldiğini yazıyor.


 


– Forbes Media Group’un 800 milyon dolar karşılığında Rusya’dan Magomed Musayev’e satışı gerçekleşmedi. Haberi Washington Post gazetesi duyurdu. Musayev grubun hisselerini almak istediği yönünde çıkan haberleri “korkunç bir efsane” olarak nitelemişti.


 


– Geçtiğimiz yaz Rusya pasaportunu yaktığı görüntüleri paylaşan müzisyen Şarlot, St. Petersburg Pulkovo havalimanında Rusya’ya giriş yaptığı sırada gözaltına alındı. Şarlot Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği operasyona karşı çıkarak ülkeden ayrılmıştı. Güvenli İnternet Birliği’nin başı Yekaterina Mizulina, gözaltı haberinden kısa süre sonra genç müzisyenin özür dilediğini gösteren bir video yayınladı.


 


SABAH BÜLTENİ


 


–  Kırım bu sabaha karşı Ukrayna tarafından hava ve denizden saldırı girişimine uğradı. Rusya Savunma Bakanlığı önce, Karadeniz’de Ukrayna ordusuna ait dört insansız hücum botunun imha edildiğini bildirdi. Rusya’nın askeri hedeflerine saldırmaya çalışan hücum botlarının Karadeniz’in batı kesiminde, Kırım Yarımadası yönüne doğru ilerlerken keşfedildiği ve etkisiz hale getirildikleri açıklamdı. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında “Tüm hedefler imha edildi, saldırı başarısız kılındı” dendi. Ardından Moskova saatiyle 7:30 civarında, Ukrayna’ya ait üç uçak tipi insansız hava aracının Kırım toprakları üzerinde düşürüldüğü duyuruldu.


 


17 Kasım’da da Savunma Bakanlığı, Karadeniz’in güneybatı kesiminde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait çıkarma grubuyla birlikte yedi insansız botun ve bir Villard sınıfı hızlı hücum botunun imha edildiğini duyurmuştu.


 


– Bir önceki açıklamada Rusya Savunma Bakanlığı, güney Herson bölgesindeki Dnipro adaları ve Dnipro Nehri’nin sol  kıyısına Ukrayna’nın amfibi çıkarma yapma yönündeki tüm girişimlerinin  durdurulduğunu bildirdi.  Rusya Savunma Bakanı Şoygu, “Kiev’in muazzam kayıplara uğradığını” söyledi.


 


– Ukrayna askeri sözcüsü Oleksandr Ştupun, Rusya’nın doğudaki Avdiyivka kasabasına yönelik, kara ve hava saldırıları ile desteklenen kuşatma harekatının devam ettiğini, salı günü sekiz saldırıyı püskürttüklerini söyledi. 


 


– Ukrayna’daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Misyonu, Rusya’nın geçen yıl askeri operasyona başlamasından bu yana 10 binden fazla sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Raporda, doğrulama çalışmalarının devam etmesiyle gerçek ölü sayısının muhtemelen çok daha yüksek olacağı da belirtildi.


 


– Ukrayna, eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in devrilmesiyle sonuçlanan Maidan protestolarının 10. yıldönümünü kutladı. Başkan Zelenskiy yaptığı açıklamada, “protestoların Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadelesinde ilk zafer olduğunu” savunarak, “Bu kayıtsızlığa karşı bir zaferdi. Devrimin zaferidir” dedi.


 


– ABD Savunma Bakanı Austin, ABD’nin Rusya ile çatışmada Ukrayna için ‘sihirli bir değneği’ olmadığını ifade etti. Strana.ua portalının aktardığına göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, pazartesi günü Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiği görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Rusya ile çatışmada Ukrayna için ‘sihirli bir değneği’ olmadığını söyledi. Austin, “Böyle bir çatışmada sihirli değnek olabilecek hiçbir silah yoktur” dedi. Ukrayna’nın savaş alanında sonuç alabilmesinin, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Batılı ülkeler tarafından sağlanan çeşitli silahların kullanımını senkronize etme yeteneğine bağlı olduğunu vurgulayan Austin, “Bu zorlu, yorucu bir mücadele ve gelecekte de böyle olacak” diye konuştu. (Sputnik)


 


– Genel Sekterer Jens Stoltenberg, NATO’nun Batı Balkanlar’a veya müttefiklerine yönelik Rusya’dan askeri bir tehdit görmediğini ancak tetikte olmayı sürdürdüğünü söyledi.


 


– Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, son yıllarda “dikkate değer” ilerleme kaydettiğini söylediği Ukrayna’ya destek amacıyla Kiev’e gitti. Basın toplantısında Zelenskiy, Avrupa Birliği’nin gelecek ay yapılacak zirvede resmi katılım müzakerelerini başlatmayı kabul etmesini umduğunu söyledi. Michel, müzakerelerin muhtemelen “zor” olacağını ancak “meslektaşlarımı Aralık ayında bir karara ihtiyacımız olduğuna ikna etmek için elidden gelen her şeyi yapacağını” söyledi. Karar için 27 üye devletin tamamının onayı gerekiyor.


 


– Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus medyasına açıklamasında, Avrupa Birliği’nin Rus diplomatların hareket özgürlüğünü sadece bulundukları ülkelerle sınırlandırma teklifini değerlendirdi.


Peskov, değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi: “Bunda şaşıracak bir şey yok. Muhtemelen daha da bir şeyler bulurlar. Bunda hiç şüphe yok. Yeni saçmalık, Rusya karşıtı saçmalık. Rus diplomatların çalışmalarını zorlaştıracaklar. Diplomatlarımızla konuşmayı reddediyorlar. Yani ilk kaynaktan bilgi almayı reddediyorlar. Daha büyük bir aptallığı hayal etmek zor. Akıllı diplomatlar en azından her iki taraftan gelen bilgileri almaya odaklanmalı. Oysa onlar bir tarafı tamamen reddediyor. Bu tam bir aptallık.”


 


– Rusya’nın Helsinki Büyükelçiliği, yanmış T-72 tankının Finlandiya parlamentosu önünde sergilenmesiyle ilgili Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’na protesto notası sundu. Rusya’nın Helsinki Büyükelçiliği’nden Sputnik’e yapılan açıklamada, Ukrayna yanlısı sivil toplum kuruluşları yerel yönetimin desteğiyle 18 Kasım Cumartesi günü Helsinki’de, Estonya’dan getirilen yanmış Rus teçhizattan oluşan bir sergiyi düzenlediği ifade edildi. Açıklamada, “Bu alaycı eyleme öfkelenen Helsinki sakinleri, hayatını kaybeden Rus askerleri anmak için tanka çiçekler ve mumlar getiriyor. Büyükelçilik, Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’na protesto notası gönderdi” dendi. (Sputnik)


 


21 Kasım Salı


 


AKŞAM BÜLTENİ


 


– Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Ukrayna’ya 1,3 milyar euroluk yeni bir askeri yardım paketi açıkladı. Almanya yeni paketle birlikte Ukrayna’ya 4 adet Iris T-SLM hava savunma bataryası daha tedarik edecek. Alman Kurier gazetesi pakette ayrıca topçu mühimmatı bulunduğunu yazıyor. Pistorius’un açıklaması Kiev ziyareti sırasında geldi. Alman savunma bakanı ziyaret sırasında Zelenskiy’nin yanı sıra mevkidaşı Rustam Umarov’le görüşmelerde bulundu.


 


– Bloomberg ajansı Rusya’nın deniz yoluyla petrol ihracatını ağustostan bu yana en düşük seviyeye indirdiğini yazıyor. Habere göre Rusya 26 Kasımda düzenlenecek OPEC+ toplantısı öncesinde deniz yoluyla petrol ihracatını günlük 2,7 milyon varile kadar indirdi. OPEC+ toplantısı Viyana’da yapılacak.


 


– Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Endonezya, Nijerya ve Filistin dışişleri bakanlarının oluşturduğu Gazze temas grubu bugün Moskova’da müzakerelerde bulunacak. Temas grubu öğle saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya geldi.


 


– Azerbaycan Ermenistan’la barış anlaşması imzalamak için müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu duyurdu. İlgili açıklama Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.


 


– Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin başbakanı Abdulmüslim Abdülmüslimov 200 civarında Filistinli sığınmacıyı cumhuriyette ağırlayacaklarını açıkladı. Abdülmüslimov 50 sığınmacıdan oluşan ilk grubun önümüzdeki günlerde bölgeye gelmesini beklediklerini söyledi.


 


ÖĞLE BÜLTENİ


 


– Moskova Borsası’nda dolar ve euro 30 Hazirandan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Günlük değer kaybı yüzde 0,42. Dolar 87,98, euro 96,29 rubleden işlem görüyor.


 


– Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov bu yıl ekonominin yüzde 3’ün üstünde bir oranda büyümesini beklediklerini söyledi.


 


– Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç’in Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’le bir araya geldiği belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaları ele alan Verşinin ve Bilgiç, başta Gazze Şeridi olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında giderek tırmanan şiddet sarmalını değerlendirdi. Taraflar, 22 Temmuz 2022 tarihinde imzalanan, dünya pazarlarına sorunsuz tahıl ve gübre sevkiyatının sağlanmasını öngören ancak Batı’nın uygulamadığı İstanbul anlaşmalarını da istişare etti. (Sputnik)


 


– ABC News, İsrail-Hamas savaşının başlamasından sonra ABD’nin Ukrayna’ya 155 mm top mermisi tedarikini yüzde 30 azalttığını yazıyor. Askeri gözlemcilere göre Rusya ile Ukrayna’da arasındaki çatışmada en belirleyici faktörlerin başında mühimmat stoğu geliyor.


 


– Financial Times gazetesi Avrupa Birliği’nin  Rusyalı diplomatların birlik sınırları içinde serbestçe seyahat etmesine sınırlama getirmeyi planladığını yazıyor. Habere göre söz konusu öneri Çekya’dan geldi. Çekya, Rus diplomatlara sadece bir ülkede ikamet edebilecek şekilde vize ve oturum izni verilmesini teklif etti.


 


– 1976’da kullandığı Mig-25 uçağıyla Japonya’ya kaçan Sovyet pilot Viktor Belenko, 77 yaşında ABD’de hayatını kaybetti. Belenko iki oğluyla birlikte ABD’ye iltica etmişti.


 


– 2018 yılında Kemerovo’da çoğu çocuk 60 kişinin ölümüyle sonuçlanan Zimnyaya Vişnya alışveriş merkezi yangını nedeniyle 13,5 yıl  ceza alan Nadejda Suddyonok’ın 2 yıl hapis yattıktan sonra serbest kaldığı öğrenildi. Rus basını Suddyonok’un sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle serbest kaldığını yazıyor. Daha önce aynı davada 5 yıl hapis cezası alan itfaiyeci Sergey Genin de sağlık durumu nedeniyle serbest kalmıştı.


–  Zelenskiy, Rusya’nın uzun süre askeri operasyonlara devam edeceğine  inandığını belirterek , bunun ancak ABD ve Çin’in “Rusya’ya dur demesiyle” durabileceğini savundu.  İngiliz gazetesi The Sun’a verdiği röportajın devamında Zelenskiy, “Rusya korkmuyor. Kendini tüm dünyayı karşısına adığını hissetmiyor. Rusya, kendisine ABD ve Çin ortaklaşa olarak Ukrayna topraklarından askerlerini çekmesi yönünde çağrıda bulunana kadar ilerlemeye devam edecek. Pekin ve Washington’un Moskova’ya baskı uygulayacağı ve çatışmaarı durdurmayı düşüneceği bir anın gelmesi gerektiğine  inanıyorum” dedi. 


Zelenskiy ayrıca Batı’ya Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu silah ve askeri teçhizatı daha aktif bir şekilde tedarik etmesi çağrısında bulundu. Kiev’in bazı müttefik ülkelerinin artık silahları ücretsiz olarak devretmek istememesi halinde, silahları krediyle almaya hazır olduğunu beirten Zelenskiy bu ükelere, “Verebiliyorsan ver. Satabiliyorsan sat. Gerekirse kiralayabiliriz. Silah vermek istemiyorsan veya yapamıyorsan ortak üretimi düşünelim. Ruhsat ver, parayı bulalım” çağrısı yaptı.


–  Ankara ile Moskova arasında bölgesel konulara ilişkin istişareler bugün Rusya başkentinde gerçekleştirilecek. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında ikili ve bölgesel siyasi konulardaki istişareler Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcıları Sergey Vershinin ve Alexander Grushko başkanlığındaki heyetler arasında 21 Kasım 2023 tarihinde Moskova’da yapılacaktır” denildi.


– Ukrayna, çatışmaların Bahmut şehri çevresinde yoğunlaştığını bildirdi. Ukrayna kara kuvvetleri sözcüsü Volodimir Fityo, Rusya’nın saldırılarını eylül ayında Ukrayna güçleri tarafından geri alınan yakındaki bir köy olan Klişçiivka’ya odakladığını söyledi, “Son 24 saatte 11 saldırı püskürtüldü” dedi.


– Sabaha karşı Kiev yakınlarında yeni patlamalar olduğu bildirildi.

Source link

Leave a Comment