Mottalciata, here are the protagonists of the 2023 Intercommunal Games – Newsbiella.it

Two days of sports and sports education for primary school children from Andorno Micca, Bioglio, Pettinengo, Piatto, Quaregna Cerreto, Ronco Biellese, Ternengo, Valdengo, Vallanzengo, Valle San Nicolao, Zumaglia and Mottalciata.

These were the 2023 Intercommunal Games, which took place on Friday 2 and Saturday 3 June at the sports grounds of Motalciata.

Here are the heroes and results of the games.

Women’s 50 m – Final – 1st Primary Women: 1st Lanino Diana Lucia Vallanzengo; 1 Santa Catarina Sofia Valdengo; 2 Socks Irene Mottalciata; 3 Givaon Cecilia Petenango

Women’s 50m – Final – Second Primary Women: 1 PELUFFO Anita Zumaglia; 2 Leather Giulia Valle San Nicolao; 3 Duchab Intisar Quaragna Cerreto; 3 Marola Sophia Ronco Bayles.

50m Women – Final – 3rd Elementary: Women: 1 Mongiovetti Beatrice Mottalciata; 2 Cardano Amelie Valentina Valanzengo; 3 Vera Oliden Ariana Mottalciata.

Men’s 50m – Final – 1st Elementary Men: 1 Epifani Riccardo Mottalciata; 2 Moresco Ryan Valle San Nicolo; 3 Santoro Luca Valdengo.

Men’s 50m – Final – Men’s Elementary 2nd: 1 Balzarotti Matteo Valdengo; 2 Lai Lorenzo Quaragna Cerreto; 3 Raniero Marc Quaragna Cerreto.

Men’s 50m – Final – Men’s Elementary 3rd: 1 Michelori Matteo Vallanzengo; 2 brass Leonardo Quaragna Ceretto; 3rd term Tommaso Ronco Biles.

Women’s 60 m – Final – 4th preliminary Women: 1 Antonioti Vittoria Bioglio; 2 Brackett Dorotia Ronco Bayless; 3 Saddle Adele Zumaglia.

Women’s 60m – Final – 5th Elementary Women: 1 Fantini Alessandra Mottalciata; 2 House Caterina Valdengo; 3 Paldi Nina Quaragna Ceretto.

Men’s 60m – Final – Men’s 4th Elementary: 1 Bosso Gabriel Petinango; 2 Carrasco Francisco Bioglio; 3 Penacchia Matteo Quaregna Cerreto.

Women’s Weight Throw 4th Primary Women: 1 Negron Adele Piatti (4.53m); 2 Serino Canova & Mia Bioglio (4.50); 3 Good Alesia Valdengo (4,49).

Women’s Weight Throw 5th Prelims Women: 1 Lepora Agata Bioglio (7.90) 2 Micheli Isabella Valdengo (6.82) 3 Barbieri Letizia Piato (5.35).

Men’s Elementary 4th Men’s Spot 1 Gulmini Nicolo Valdengo (5.74); Raniero. Federico Valdengo (4.44) 3 Bushi Alain Quaregna Cerreto (4.03).

Men’s Elementary 5th Men’s IQ: 1 Fasan Gabriel Petinango (5.98); 2 Raniero Jacob Quaragna Cerreto (5,50) 3 Beef Giacomo Valanzengo (5,49).

Endurance 250m Women’s 1st Primary Women: 1st Lanino Diana Lucia Vallanzengo; 2 Borello Ariana Bioglio 3 Givone Cecilia Pettinango.

Resistance 250m Women’s 2nd Primary Women: 1 PELUFFO Anita Zumaglia; 2 Leather Giulia Valle San Nicolao; 3 Scandolera Gaia Andorno Mica.

Resistance 250m Men 1st Primary Men: 1 Epiphany Riccardo Mottalciata; 2 Moresco Ryan Valle San Nicolo; 3 MANFRINATO Andrea Bioglio.

Resistance 250m Men 2nd Primary Men: 1 Balzarotti Matteo Valdengo; 2 Peraldo Moussa Zumaglia 3 Ensermin Alex Ronco Biles.

Endurance 500m Women’s 3rd Primary Women: 1 Mongiovetti Beatrice Mottalciata; 2 Fortin Sofia Valdengo, 3 Cardano Amelie Valentina Valanzengo.

Resistance 500m Men 3rd Primary Men: 1 Michelori Matteo Vallanzengo; 2 brass Leonardo Quaragna Ceretto; 3 Sandri Isaac Mottalciata.

Endurance 600m Women’s 4th Primary Women: 1 Kathi .Adele Zumaglia; 2 Giordano Sofia Zumaglia; 3 Osilliero Victoria Zumaglia.

Resistance 600m Women’s 5A Primary Women: 1 Casalighi Caterina Valdengo; 2 Borrini Giulia Valle San Nicolao 3 Fantini Alessandra Mottalciata.

Endurance 800m Men’s 4th Primary Men: 1 Gulmini Niccol├▓ Valdengo; 2 Dulla Thomas Valle San Nicolao; 3 Bellen Edoardo Bioglio.

Resistance 800m Men 5th Prelims Men: 1 Spina Ricardo Mottalciata; 2 Gallo Simone Andorno Mieka; 3 Florio Elia Bioglio.

Women’s high jump 1st preliminary Women: 1st ballon Francesca Valanzengo (80cm); 2 Santin Ariana Valdengo (75); 3D Ruvo. Mariana Dish (70).

Women’s High Jump 2nd Primary Women: 1 Zucconelli Chiara Bioglio (80cm); 2 Marola Sofia Ronco Bayles (80); 3 Knight Isabella Platter (70),

Women’s High Jump 3rd Prelims Women: 1st Drobi Yasmine Mottalciata (80cm).

Women’s High Jump Fourth Primary Women: 1 Rastelli Vittoria Valdengo (95cm); 2 Negron Adele Plate (90); 3 Good Alessia Valdengo (75).

High Jump Women 5th Elementary Women 1 Borrini Giulia Valle San Nicolao (100cm); 2 Lepora Agata Bioglio (95); 3 Barbers Letizia Plate (80).

Men’s high jump 1st preliminaries Men: 1 Manfrinato Andrea Bioglio (75 cm); 2 Stevanin Nicol ├▓ Motalciata (70).

High Jump Men 2 Elementary Men: 1 Florio Enea Bioglio (85 cm); 2nd Mazzuchetti Fabio Zumaglia (80); 3 Tohrane Ismail Ronko Biles (80).

High Jump Men 3rd Elementary Men: 1 Julian Stefano (95 cm); 2nd Girard Daniel Waldengo (90); 3 Santoro Tommaso Valdengo (85).

Men’s High Jump Elementary Men’s 4th: 1 Gulmini Nicolo Valdengo (115cm); 2 Dulla Thomas Valle San Nicolao (110); 3 Carrasco Francisco Bioglio (105).

Women’s Long Jump 1st Primary Women: 1 DE Ruvo Mariana Piato (2.13m); 2 Lanino Diana Lucia Valanzengo (2.11); 3 Mello Electra Motalciata (1.86).

Women’s long jump 2nd preliminary Women: 1 PELUFFO Anita Zumaglia (2.38m) 2 SKIN Giulia Valle San Nicolao (2.27); 3 Canova Maria Bioglio (2.20).

Women’s Long Jump Primary 3 Women 1 March Joan Noemi Waldengo (2.43m); 2 Saglieschi Arianna Zumaglia (2.41); 3 Bau’ Nina Valdengo (2.38).

Women’s long jump 4th preliminary Women: 1st saddle Adele Zumaglia (3.10m); 2 Antonio Vittoria Bioglio (3.03); 3 Jordan Sofia Jumaglia (2,62).

Women’s Long Jump Preliminary 5th Women: 1st pulse Anna Piato (3.00m); Fantini Alessandra Mottalciata (2.89); 3 Paldi Nina Quaragna Cerreto (2,82).

Men’s Long Jump 1st Primary Men: 1 Santoro Luca Valdengo (2.20m); 2 MANFRINATO Andrea Bioglio (2,11); 3 Moresco Ryan Valle San Nicolao (2,04).

Men’s long jump 2nd primary Men: 1 Raniero Marc Quaregna Cerreto (2.86m); 2 Peraldo Moussa Zumaglia (2,46); 3 Chirati Sebastiano Andorno Micka (2.35).

Men’s Long Jump Primary Men 3:1 Brass Tommaso Quaregna Cerreto (3.28m); 2 brass Leonardo Quaragna Ceretto (3.11); 2 Michelori Matteo Valanzengo (3,11); 3 Julian Stefano Zumaglia (2,61).

Men’s long jump 4th preliminaries Men: 1st men Edoardo Bioglio (2.86m); 2 Penacchia Matteo Quaregna Cerreto (2,82); 3 Savoie Leonardo Mottalciata (2,77).

Men’s Long Jump Primary Men’s 5th: 1st Carraro Andrea Quaregna Cerreto (3.79m); 2 Spina Ricardo Mottalciata (3.65); 3 Saveo Davide Bioglio (3,45).

(tags to translate) newsbiella

Source link

Leave a Comment